Šta je EPD (Environmental Product Declaration)  i zašto je važan?

Šta je EPD (Environmental Product Declaration) i zašto je važan?

  • 27.02.2025

Sve veći zahtevi za transparentnošću u vezi sa ekološkim uticajem proizvoda doveli su do šire primene Environmental Product Declaration (EPD) sistema. Kompanije širom sveta sve više koriste EPD kako bi pokazale svoje ekološke performanse i uskladile se sa međunarodnim standardima. 

EPD sadrži podatke o ekološkom otisku proizvoda/grupe proizvoda, uključujući emisije ugljen-dioksida/ugljenični otisak proizvoda, potrošnju energije, korišćenje resursa i otpad. Iako EU ne zahteva univerzalnu obavezu za EPD, mnogi propisi indirektno podstiču ili zahtevaju njihovu upotrebu kroz:

-Građevinske i energetske regulative (CPR EU, EPBD, RE2020)

-Održive proizvode (Ecodesign, ESPR, Digital Product Passport)

-Javne nabavke i ESG regulative (GPP, CSRD, SFDR)

Podaci iz EDP/PEP se koriste za procenu ekološkog uticaja građevinskih materijala/opreme u sistemima kao što su: LEED, BREEAN i HQE. Pored toga vodeći globalni kupci zahtevaju od svojih dobavljača da imaju uspostavljenu politiku uticaja na životnu sredinu, i dokaz o tome kroz EDP/PEP registracije. Dodatni benefit za kompanije je da u postupku registracija EPD, sprovedena LCA analiza i analiza uticaja mogu kompanijama ukazati na oblasti u kojim se može povećati efikasnost.

EPD su primarno namenjeni sl. sektorima:

-Gradjevinska industrija materijala i opreme

-Električna i elektronska (PEP Ecopassport)

-Automobilska

-Čelik/metal

-Plastična i hemijska industrija

EPD se izrađuje prema međunarodnim standardima, kao što su EN 15804, ISO 14025 i ISO 14040, što omogućava doslednu i pouzdanu procenu ekoloških karakteristika proizvoda. On sadrži LCA analizu, kalkulaciju ugljeničnog otiska proizvoda i LCIA analizu, koja uključujući emisije gasova sa efektom staklene bašte, potrošnju resursa i generisanje otpada.

Verifikacija, registracija i objavljivanje EPD se vrši preko relevantnih globalnih online platformi/baza,  kao što su International EPD System, ECO Platform, INIES, PEP Ecopassport i dr.

PEP Ecopassport je ekološka deklaracija specijalizovana za električne, elektronske i HVAC proizvode. Bazira se na analizi životnog ciklusa (LCA) i standardima ISO 14025 i EN 50693, pružajući transparentne podatke o ekološkom uticaju proizvoda. PEP Ecopassport je priznat u međunarodnim bazama podataka i koristi se u LEED, BREEAM, RE2020 i drugim regulativama za zelenu gradnju i održivost.