CBAM izveštaj

CBAM izveštaj

  • 03.07.2024

CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) uredba (2023/956)  je carinski mehanizam Evropske unije  dizajniran sa ciljem uvodjenja carinske takse na uvoznu robu po osnovu ugradjenih ugljeničnih emisija proizvoda tj gasova sa efektom staklene bašte (GHG). 

CBAM mehanizam zahteva obavezno izveštavanje o ugrađenim ugljeničnim emisijama u robu koja se uvozi u EU, prema listi CN kodova Priloga 1 Uredbe. 

Trenutno obuhvaćeni sektori CBAM-om su:

-Gvožđe/čelik

-Cement

-Neorganska đubriva

-Aluminijum

-Električna energija

-Vodonik

Obveznici CBAM izveštavanja

-Uvoznici CBAM robe su izveštajni deklaranti odgovorni za dostavljanje izveštaja o ugrađenim ugljeničnim emisijama u robu koju uvoze u EU.

-Proizvođači uvezene robe (operatori postrojenja) sa CBAM liste odgovorni za proračun ugradjenih ugljeničnih emisija  u izvozni proizvod

-Proizvođači prekursora su indirektni obveznici obzirom da je za kompletan proračun ugradjenih emisija neophodno i izračunati i otisak ključnih sirovina sa CBAM liste (prekursori)   

-CBAM verifikatori su akreditovana nezavisna lica koja će vršiti obaveznu verifikaciju ugrađenih emisija u CBAM robu od 2026. godine.

Predmet CBAM izveštavanja

Proizvođač CBAM robe treba da uspostavi monitoring metodologiju CBAM emisija za svoje postrojenje, kako bi obezbedio podatke o ugrađenim emisijama u sopstveni proizvod.  

Predmet monitoringa i obračuna uključuje direktne i indirektne emisije, i to:

-Direktne emisije nastale u proizvodnom procesu, uključujuči grejanje i hlađenje

-Ugradjene emisije po osnovu koriščenih ulaznih materijala-prekursora u proizvodnji

-Indirektne emisije nastale korišćenjem električne energije u proizvodnom postrojenju

CBAM se nadovezuje na EU ETS, evropsko sistem trgovanja ugljeničnim emisijama,  kako bi se osiguralo da se trošak emisija ugljen dioksida  regulišu na sličan način za uvoznu robu kao i što je to slučaj sa istom robom proizvedenom u EU.

Vremenski okvir CBAM

CBAM je stupio na snagu januara 2023. godine, i primenjuje se fazno kroz tranzicioni period do kraja 2025.

Od jula 2024 do kraja 2025 godine, prilikom izveštavanja se moraju koristiti stvarne ugljenične emisije proizvoda, umesto do tada dozvojenih zadatih (difoltnih) vrednosti EU. 

Od januar 2026. godine,  obveznici biti dužni da verifikuju svoje izveštaje i plaćaju CBAM taksu na uvezene proizvode. 

Obaveze u tranzicionom periodu

U tranzicionom periodu (2023-2025), deklaranti su dužni da podnose kvartalne izveštaje koji sadrže:

-Količinu uvezene robe

-Iznos ukupnih direktnih i indirektnih emisija ugrađenih u CBAM robu

-Cenu ugljenika plaćenu u zemlji proizvodnje CBAM robe, kao i cenu ugljenika plaćenu za uračunate prekursore

Od jula 2024. godine, CMAB izveštaj za III kvartal mora prikazati stvarne ugljenične emisije ugrađene u robu, što znači  da proizvodjač mora da izvrši proračun  stvarnih emisija po osnovu utrešene električne energije, goriva i prekursora.  

Podnošenje CBAM izveštaja

Deklarant su u tranzicionom periodu u obavezi  da podnose izveštaj koji moraju imati izmedju ostalog:  

-Količinu uvezene robe

-Ukupno ugradjene emisije uvezene robe po tipu emisija 

-Informacije o metodologiji korišćenoj za obračun emisija

Izveštaj deklaranta se dostavlja putem prelaznog CBAM registra najkasnije mesec dana po isteku kvartala, a izmene se mogu vršiti do dva meseca nakon završetka izveštajnog kvartala. Nepoštovanje CBAM propisa i podnošenje neblagovremenih i netačnih/nepotpunih izveštaja je kažnjivo u rasponu od 10 do 50 eura/t emisije.

 

Centar za karbon menadžment vrši automatizaciju izveštavanja i uspostavljenje internih sistema za monitoring emisija, kalkulaciju otiska na nivou proizvoda i dokumentovanje u skladu sa standardima za verifikaciju koja će se vršiti od 2026 godine. 

 

Više o našem rešenju pogledajte ovde. 

 

logo